ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post Reply
christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by christos nic »

Στάθης wrote:
christos nic wrote: αν και ακουσα παραπονα που καποιους οτι τα δακτυλιδια γδερνουντε ευκολα που την μισινα σαν αποτελεσμα να θελουν συχνα αλλαγμα
Από μισίνα αποκείεται.
Ο μόνος τρόπος να αυλακωθούν οι οδηγοί είναι από νήμα (αν οι οδηγοί δεν είναι κατάλληλοι και μόνο αν υποστούν αρκετή τριβή).
Αν και δεν κατάλαβα γιατί να φθαρούν κάποιου οι οδηγοί του επανηλειμμένως από νήμα και να επιμένει να βάζει τους ίδιους και όχι καλύτερης ποιότητας. :?
φιλε το ποιο πιθανο να ειναι που νημα..αλλα εχω υποψη οτι τουλαχιστο shimano ειναι με κωδικους τα ανταλλακτικα και δεν ξερω αν μπορεις ευκολα αν σου τυχη να βαλεις αλλο δακτυλιδι εκτος που το δικο τους..τελοσπαντον εχω καλη εντυπωση για τα shimano απλα για το alivio ακουστηκε τουτο που εν ποιο οικονομικο αλλα πρεπει να μας πει καποιος που το εχει αν το επαθε.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by no-nick »

ρε παιδεια την δουλεια μπορη να την κανη και με ενα πεταχταρι, 25-40 ευρω θα στιχησουν οι μισινες τα παραμαλα και τα βαριδια, καλαμι 25-40 ευρω πιστευω θα ειναι μια χρησης, ατε το πολυ 2, οι οδηγοι θα λυσουν και θα σταξουν σε χρονο ρεκορ και το υλικο δεν θα ειναι πιοτικο. το καλαμι αν ειναι και γυρω στα 4 μετρα θα ειναι σαν βακλα για αθασια και ταρατσια, θα ειναι παρα πολυ μαλακο και παραβολικο ασχετο αν θα γραφη 100-200 γρ και στο τελος θα το πεταξης ο ιδιος αν δεν διαληθη απο μονος του, οσα δεινης τοσα παιρνης, πιστευω γυρω στο 80 ευρω παιρνης αξιοπρεπες καλαμι με καλους οδηγους, 4μετρο καρπον με σκληρο μεσεο στελεχος και γρηγορη μυτη, κοιταξε σε τι συνθηκες ψαρευης πιο πολλα, γιατι αν πηγενης σε ηπιες συνθηκες το σερφ καλαμι δεν εχει υποθεση ( εχτος αν θελης και ξερης να το ριξης μακρια). δεν ειμαι απολυτος σε αυτα που αναφερα, γουστα ειναι και υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.το πιο σωστο ειναι να δοκιμασης καλαμια γνωστον σου και μετα να αγορασης.ο καθε ενας εχει διαφορετικη αισθηση δουλευοντας με ενα καλαμι.

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by Sorkomanis »

no-nick wrote:το καλαμι αν ειναι και γυρω στα 4 μετρα θα ειναι σαν βακλα για αθασια και ταρατσια
:lol: :lol: :lol:
no-nick wrote:πιστευω γυρω στο 80 ευρω παιρνης αξιοπρεπες καλαμι με καλους οδηγους, 4μετρο καρπον με σκληρο μεσεο στελεχος και γρηγορη μυτη
Και εμενα τα 2 μου καλαμια είναι των 80 euro. και δεν είχα πρόβλημα που τον καιρό που τα γορασα. είναι όπως το είπες, είναι πάνω κάτω η ιδανική τιμή για καλαμια.
το τι βλέπω εγώ... 3 παρέες μου που παμέν ψάρεμα "εγορασαν" φτηνά καλαμια των 40 euro. που σύνολο 5 καλαμια του ενός "εσπασεν" του στη ρίψη λόγο κακής συντήρησης(πολλοίς άμμος στις ενώσεις), και του αλλου "εκοπικεν" η μούτι. και ξαναπήγαν και "εγορασαν" την ίδια μάρκα και είναι ευχαριστημένοι εδώ και καιρό και πιάνουν και τα ψαρια τους. ενώ του τρίτου που έχει μονο ένα, το οποιο "εγορασεν" καινούριο μοντέλο (το πολλή κανένα χρόνο στο ράφι) για 45 euro λειτουργά άψογα, πανάλαφρο και ώρες ώρες σκεφτούμε και εγώ γιατί εν έπιασα το ίδιο τότες που "επιαμεν" μαζί να "γορασουμε" καλαμια.
πιστευκω έχει να κάμει με την προσοχή στην αγορά και τον ενδελεχή έλεχο του καλαμιού πριν το "γορασουμε"

nikolasarkaka..... εννοείς να σου προτείνουμε σιγγεκριμη μάρκα και μοντέλα καλαμιών???
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by pavlos_agianapitis »

Διαφωνώ ότι στα alivio χτέρνουντε οι οδηγοί. Εγώ το έναν που το έχω ένα χρόνο άλλαξα το μονο μια φορά πάνο δαχτυλίδι που δικό μου λάθος(εσφήνωνα το βαρίδι πάνω του γιατί εβαρκουμουν να αλλάξω παράμαλλο).
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Nikolas Nklou

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by Nikolas Nklou »

ακουτε ρε παιθκια ο πωλητης καλαμιων που εχουμε στην περιοχη μου φερνει τα linea effe παραπανο και εχει που εν πολλα ακριβα 90+ αλλα εχει και φτηνα των 40- 60 ευρο.... :? :?

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by christos nic »

Sorkomanis wrote:ενώ του τρίτου που έχει μονο ένα, το οποιο "εγορασεν" καινούριο μοντέλο (το πολλή κανένα χρόνο στο ράφι) για 45 euro λειτουργά άψογα, πανάλαφρο και ώρες ώρες σκεφτούμε και εγώ γιατί εν έπιασα το ίδιο τότες που "επιαμεν" μαζί να "γορασουμε" καλαμια.
πιστευκω έχει να κάμει με την προσοχή στην αγορά και τον ενδελεχή έλεχο του καλαμιού πριν το γορασουμε"

nikolasarkaka..... εννοείς να σου προτείνουμε σιγγεκριμη μάρκα και μοντέλα καλαμιών???
Συμφωνω αλλα πρεπει να εχεις και καποια εμπειρια για να καταλαβεις που το καταστημα ενα καλαμι οτι ειναι καλο στην συμπεριφορα του και ετσι αν δεν εχεις πρεπη να σε συμβουλεψει καποιος εμπειρος,σiγουρα εχει ορισμενα φτηνα καλαμια καλα αλλα ειναι λιγα και σιγουρα δεν εχουν την αισθηση-συμπεριφορα καποιων ακριβων πχ shimano.. αλλα εν και θελουν ολοι να οδηγουν ferrari γιατι απλα εν πανακριβη και γιατι καμνουν την δουλεια τους και με ενα πχ σουζουκου'ι' που αν του ζαβωσει το τασι εν να το αφηκουν ζαβωμενο :lol: η θα δωκουν 20ευρο να το αλλαξουν και οχι 5000+ευρο που θα θελει το ριμς της ferrari .. φιλε τι μαρκα ειναι τα καλαμια που λες τι μοντελα και ειδικα των 45 ευρο για να εχουμε υποψη, γιατι δεν μ αρεσει να δινω ουτε εγω παρα πολλα για τα καλαμια αφου ερχετε η ωρα τους που σπαζουν πολλες φορες συντομα η που φυσικη φθορα η που ατυχημα αφου εν η χρηση τους τετοια μες τις θαλασσες αλατα αεριες αμμους πιθανα πεσιματα κ.α και δεν θελω να ανχωνουμε μηπως σπασει ενα στελεχως του που μονο του στοιχιζει 50+ευρο..στην ουσια καποια(οχι ολα) καλαμια των 100-200ευρο στην κυπρο η πραγματικη αξια τους εν αλλη αφου τα ιδια στο ιντερνετ σε 8 στα 10 καταστηματα εν μιση τιμη.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by christos nic »

pavlos_agianapitis wrote:Διαφωνώ ότι στα alivio χτέρνουντε οι οδηγοί. Εγώ το έναν που το έχω ένα χρόνο άλλαξα το μονο μια φορά πάνο δαχτυλίδι που δικό μου λάθος(εσφήνωνα το βαρίδι πάνω του γιατί εβαρκουμουν να αλλάξω παράμαλλο).
:o τζιαμε που θα τσιμπιση ο σορκατσος ομως και να σου το κοψη το παραμαλλο γιατι ηταν παλιο εν να τραβας τα μαλλια σου :) φιλε εν και ειπα οτι ειμαι σιγουρος εχω καλη εντυπωση για τουτη την μαρκα και ακουσα και καλα λογια για τον αντιπροσωπο στην αγια-ναπα-πρωταρα..αλλα εδιερωτηθηκα λιγο γιατι εν που τα οικονομικα της μαρκας τα αλιβιο και σκεφτικα μηπως..?μπορει αν ισχυει να ειναι για περιορισμενη παραγωγη κομματιων αλλα παλε αμφιβαλλω γιατι δινουν πολλη προσοχη στην παραγωγη τουτοι η που κακη χρηση.εντομεταξυ τι τιμη εχουν ρε φιλε γιατι αρεσε μου παλια που το ειδα και ποσα χρονια τα εχεις?

Nikolas Nklou

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by Nikolas Nklou »

τα καλαμια alivio εν καλα απο'τι γνωριζεται? αξιζουν? :D :D

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by pavlos_agianapitis »

E κοπελια εν πολλά καλα καλάμια έχω δυο εγώ το ενα 2 χρονών και το αλλο 1 με αναμισι χρονον. Ο ξαερφος μου έχει 1 ο παρεας του 2 και ενας αλλος του παρεας θα πιασει ενα. Που τον αντιπρόσοπο στο δρόμο Αγια ναπα-Παραλίμνι έχει το 80 ευρο αλλα που το ιντερνετ ειναι 60 ή 55 ευρό αλλα ειναι τζαι τα μεταφορικα.
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Nikolas Nklou

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by Nikolas Nklou »

εχω τζε εγω ενα ρε κοπελια πρεπει να εν γυρο στα 7 χρονια που το εχω δουλευκει καλα αλλα εν καμνει για τις περιοχες που ψαρευκω :? :? :?

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by pavlos_agianapitis »

Γιατι εν καμνει :?: Σε τι ψαρεμα το θέλεις?
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Nikolas Nklou

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by Nikolas Nklou »

θελω το για surf casting ,το καλαμι που εχω εν πολλα κοντο γυρο στο 2,10 τζε εν αντεχει μεγαλα βαριδια το πολλυν ως τα 50 gr

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by no-nick »

προτιμηστε τα ακριβα καλαμια σχετικα αγνωστον εταιρειων παρα τα φθηνα γνωστον εταιρειων, συνηθως ειναι κατα πολυ καλητερα.
εγω παντος θα επαιρνα το αλιβιο στα 80 ευρω απο Κυπρο παρα στα 55-60 απο εξωτερικο, ειδικα τα καλαμια ειναι μεγαλο ρισκο.θα εχεις και την εγκειηση σου και εξαρτηματα αν χρειαστης.

Nikolas Nklou

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by Nikolas Nklou »

σωστος :D :handgestures-thumbupright: :handgestures-thumbupright:

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Post by christos nic »

nikolasarkaka wrote:θελω το για surf casting ,το καλαμι που εχω εν πολλα κοντο γυρο στο 2,10 τζε εν αντεχει μεγαλα βαριδια το πολλυν ως τα 50 gr
το καλαμι που εχεις πρεπη να ειναι της σειρας alivio αλλα με το μηκος-action που εχει ειναι μαλλον για καθετη η σπινιγκ η τιποτε αλλο..εν νομιζω να ειναι για καστινγκ αφου τα καλαμια τουτα εν 4,4.20,4.50 συνηθως που βγαινουν,εχει alivio που εν για surfcasting με μεγαλο action.

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”