ΜΟΥΛΙΝΈ

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

ΜΟΥΛΙΝΈ

Post by sea-hunter »

meta apo mia apotiximeni patenta p ekama sto mouline m skeftoume na piaso kaena neo :oops: . ti protinete?????
arese m to KMdive - Roller Classic Μικρό p eida sto diveshop, edokimase to kanenas?? 8) efarmozei sto comanche?? :shock: pouloun to stin kupro?????? :roll:
Keep Walking...Keep Fishing!!

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: MOULINE

Post by mariosko »

φίλε εγω στα όπλα μου εχω μουλινε demka, sporasub kai Pathos, θα σου τα προτινα με την σειρα που τα αναφέρω, ειδικα το Demka ειναι σιδεροκέφαλο, παρα πολυ καλο και απλο μουλινε. το ΚΜ δεν το ειχα ποτε αλλα εχω ακουσει καλα λογια
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: MOULINE

Post by Antreas »

κμ πάρε ειναι πολύ καλό.
απλό και λειτουργικό.
εχει στην Λευκωσία sto survival
Λεμεσό εχει σιγουρα ο Παυλίδης. blue instinct

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: MOULINE

Post by sea-hunter »

thnx kopelia :D ena na pao k stin ek8esi na do... alla to 8ema en na efarmozeis sto oplo m?? :roll:
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: MOULINE

Post by marios »

Παιθκιά μπορούμε να δέσουμε την βέργα με μισίνα και μετά να ενώσουμε την μισίνα με το νήμα του μουλινέ? αν ναι ποσα mm μισινας θα βάζατε σε ένα 90ari ψαροτούφεκο? :roll:
Attachments
13945_detail_1.jpg
13945_detail_1.jpg (84.55 KiB) Viewed 5300 times
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: MOULINE

Post by hdemetris »

marios wrote:Παιθκιά μπορούμε να δέσουμε την βέργα με μισίνα και μετά να ενώσουμε την μισίνα με το νήμα του μουλινέ?
Ναι. έτσι κάμνουμε.
Τι εννοείς πόσα mm μισίνας?
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: MOULINE

Post by marios »

hdemetris wrote:
marios wrote:Παιθκιά μπορούμε να δέσουμε την βέργα με μισίνα και μετά να ενώσουμε την μισίνα με το νήμα του μουλινέ?
Ναι. έτσι κάμνουμε.
Τι εννοείς πόσα mm μισίνας?
ποσο πάχος να είναι?
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: MOULINE

Post by hdemetris »

160άρα
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: MOULINE

Post by gptochos »

Ρε φίλε για σχοινάκι μουλινέ εγω έβαλα 140αρα στο δικό μου. Οι πλείστοι βάζουν από 140 μέχρι και 160. Πιο χοντρή μην βάλεις εκτός και εαν θα παίξεις καμιά φάλαινα :mrgreen:

Αυτό που πρέπει να δείς είναι πόσα μέτρα τραβάει το μουλινέ σου, πόσα μέτρα θέλεις να βάλεις εσύ και μετά να αποφασίσεις. Π.χ μουλινέ χωράει 50μέτρα σχοινάκι 1.5mm αν βάλεις 2mm θα τραβήσει γύρω στα 35 μέτρα αναλόγος και με το τύλιγμα που θα του κάνεις.

Όσον αφορά την πετονιά την βέργας εγώ χρησιμοποιώ αυτή της Omer (μαύρη) που έρχεται με τα δικανάκια της νομίζω είναι γύρω στα 12 ευρώ και είναι 1.4mm.

Εσύ βασικά θα πρέπει να βάλεις πετονιά τα 3 μήκη του ψαροτούφεκου και μετά να την ενώσεις με το σχοινάκι του μουλινέ.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: MOULINE

Post by marios »

Ευχάριστο πολύ παιδιά κατάλαβα :wink: :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΜΟΥΛΙΝΈ

Post by chrysanthos9 »

Επειδη εκαμεν μου ενα οπλο ο αδερφος μου εν γραφει ποσα cm ενι πως να το μετρησω? να πιασω το μετρο και να το βαλω στην μια ακρια και να το τραβισω στην αλλη ακρια? ο3α να μτρισω το μηκος οπλισης του? Επειδη ενα να του βαλω μουλινε ουλα τα μουλινε τερκαζουν σε καθε ψτ ο3α καθε ψτ εχει δικο του? ενα να βαλω φοτο του ψτ και να μου πειτε την γνωμη σας
Rememper always someone waiting for you at home

geosub
Posts: 73
Joined: Thu Apr 30, 2009 9:42 pm

Re: ΜΟΥΛΙΝΈ

Post by geosub »

Βαλε καλυτερα φωτο.Για μουλινε εξαρταται απο το οπλο,τι χειρολαβη εβαλες,τι σωληνα κλπ.Υπαρχουν μουλινε που μπαινουν στο σωληνα η τη χειρολαβη τησ καθε εταιριας και υπαρχουν και αλλα universal.Η ΚΜ κανει βασεις για 4-5 εταιριες και ενα ελευθερου τυπου.Πολυ καλα και δοκιμασμενα .
Για μηκος οπλου μετρα καλυτερα μηκος οπλισης,απο πρωτη τρυπα η ρακορ μεχρι τελευταια εγκοπη η καρχαριακι.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: MOULINE

Post by chrysanthos9 »

marios wrote:Παιθκιά μπορούμε να δέσουμε την βέργα με μισίνα και μετά να ενώσουμε την μισίνα με το νήμα του μουλινέ? αν ναι ποσα mm μισινας θα βάζατε σε ένα 90ari ψαροτούφεκο? :roll:

φιλε εκαμα λαθος που εγραφα το ποστ εν το εκαμεν ο αδερφος μου το ψτ εκαμεν μου το δωρο οι χειροποιητο. Το ψτ που μου εκαμεν δωρο εν τουτο που εβαλεν ο Μαριος δαμε πιο πανω εν ξερω αν εν ιδιο μηκος σορρυ ρε φιλε εν το ειδα πιο πριν.
Rememper always someone waiting for you at home

geosub
Posts: 73
Joined: Thu Apr 30, 2009 9:42 pm

Re: ΜΟΥΛΙΝΈ

Post by geosub »

Tο οπλο εν το λαναρα με τη νεα χειρολαβη.Η χειρολαβη εν πολλα ωραια και το οπλο εδοκιμασα το σε 90αρι.Με 1 19αρι πολλα ευθυβολο και δυνατο.
Μουλινε μπαινει το δικο του που ειναι πολλα φθηνο αλλα μαλλον μετριο.Δεν καμει προβληματα γιατι εν πολλα απλο και εχει και αυτοματη απελευθερωση,αλλα εν λλιο φασαρια να το μαζευκεις.Γεννικα σχεση τιμης-ποιοτητας καλο.Μπορεις αν θελεις να βαλεις κανενα ΚΜ με πατεντα αν πιαννουν τα σιερκα σου.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΜΟΥΛΙΝΈ

Post by chrysanthos9 »

ρε φιλε ευχαριστω για τις πληροφοριες ακομα μια απορια απο που μπορω να προμηθευτω το μουλινε? απο το καταστημα που επιασα το ψτ εν ειχεν το μουλινε
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”