Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by mpousoulas »

πολυσύχναστη περιοχή λουομένων.
δύο μέτρα βάθος
30-50 μέτρα από την ακτή
κολυμπώ με μάσκα και πέδιλα
μούρμουροι, σορκοί, μελάνες, κουρκούνες
πολλά μισόκιλα και κάποια του κιλού
δεκάδες!!!!!!!!!!!!!!
σε λήθαργο, νωχελικά, να έρχονται σε απόσταση αναπνοής χωρίς ίχνος φόβου
ή ένστικτου αυτοσυντήρησης!!!!!!!!!!!
Θα είχα βολή σχεδόν σε όλα από την επιφάνεια!!!!!!!!!!!!!!!
Η δική μου καθαρά διαισθητική εξήγηση λέει ότι είναι περίοδος αναπαραγωγής και τα θηλυκά ψάρια βγήκαν στα ζεστά ρηχά νερά και είναι μαστουρωμένα ίσως από κάποιες ορμόνες που εκκρίνουν αυτή την περίοδο.
Από τη μια ένοιωθα απίστευτα τυχερός που ζούσα τέτοιες μοναδικές στιγμές και από την άλλη δεν πίστευα ότι βρέθηκα σε αυτό το σκηνικό μεσούσης της περιόδου απαγόρευσης και χωρίς όπλο στο χέρι.
Εσεις πως το εξηγάτε το γεγονός?
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

gouili
Posts: 80
Joined: Mon Dec 03, 2007 5:52 pm
Location: Lemesos

Re: Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by gouili »

Συμβαίνει πάντα φτάνει να μην κρατάς όπλο. Τωρα για την ποσότητα τι να πω, μακάρι να υπάρχει αυτή η ζωντάνια που λες φιλε

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by Giorkos »

τούτο εν σταθερό...αν πάεις να βουτήσεις με ψτ δεν θα δεις τίποτε !!!

τωρά αν οφείλεται σε ορμόνες, περίοδους γέννας κτλ δεν ξέρω...νομίζω ότι απλά εν τζαι το έντσικτο τους , 'ξέρουν' ότι δεν απειλούνται τζαι δεν φούνται...το λέω αυτό γιατί το να πάμε για βουθκιά χωρίς ψτ και να δούμε πολλά 'παλαβά' ψάρκα συμβαίνει εκτός μαίου (ούτε παραδίπλα Μαίου) !!!!

εν πειράζει...είδες ωραίες εικόνες !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by mpousoulas »

gouili wrote:Συμβαίνει πάντα φτάνει να μην κρατάς όπλο. Τωρα για την ποσότητα τι να πω, μακάρι να υπάρχει αυτή η ζωντάνια που λες φιλε

Δεν ξέρω για τις δικές σου εμπειρίες φίλε, πάντως σε εμένα όχι μόνο δεν συμβαίνει πάντα όταν δεν κρατώ όπλο αλλά δεν συμβαίνει σχεδόν ποτέ. Αυτό που μπορεί να συμβαίνει - από την δική μου πείρα πάντα μιλάω- είναι να βρίσκομαι σε αυτόνομη κατάδυση κάτω από 20 μέτρα, εννοείται χωρίς όπλο, σε μεγάλη απόσταση από την ακτή και τότε να ζήσω παρόμοιες εικόνες με αυτές που περίγραψα στην αρχική μου περιγραφή.

Τώρα για την ζωντάνια που λες όντως ακούγεται εξωπραγματικά τα νούμερα που ανέφερα.Δικαιούσε να έχεις τις αμφιβολίες σου.
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by leonidasss »

Φίλε Μπουσούλα (αφού δε γράφεις όνομα) από τη μια είναι τέτοια η εποχή, εννοώ ότι τα ψάρια (θεωρητικά) είναι λιγότερο πειραγμένα αλλά και οι μούρμουροι είναι αρκετά ήρεμοι. Όμως να είσαι σίγουρος ότι τα μηνύματα που στέλλουμε στα ψάρια είναι πολύ περισσότερα από ότι νομίζουμε. Και δε μιλώ για το όπλο (που πολλές φορές βάζεις στοίχημα ότι ξέρουν ακριβώς το βεληνεκές του και κρατούν ακριβώς απόσταση ασφαλείας. Μιλώ για στάση σώματος, το βλέμα μας που το διαβάζουν πλήρως τα ψάρια. Μου έτυχε να κατεβώ 2 φορές σε μια τρύπα με ένα σορκό τέρας. Την πρώτη δεν κρατούσα όπλο και ο τύπος με κοίταζε σαν χαζός και κουνούσε τα πτερύγια του χαρωπά. Τη δεύτερη γύρισε και έτρεξε να κρυφτεί. Νόμιζα πως ήταν άλλο ψάρι. Ευτυχώς τον πρόλαβα και τον πήρα στην ουρά. Απλούστατα το βλέμα μου δεν ήταν "αθώο" όπως την πρώτη φορά.

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by mpousoulas »

leonidasss wrote:Φίλε Μπουσούλα (αφού δε γράφεις όνομα) από τη μια είναι τέτοια η εποχή, εννοώ ότι τα ψάρια (θεωρητικά) είναι λιγότερο πειραγμένα αλλά και οι μούρμουροι είναι αρκετά ήρεμοι. Όμως να είσαι σίγουρος ότι τα μηνύματα που στέλλουμε στα ψάρια είναι πολύ περισσότερα από ότι νομίζουμε. Και δε μιλώ για το όπλο (που πολλές φορές βάζεις στοίχημα ότι ξέρουν ακριβώς το βεληνεκές του και κρατούν ακριβώς απόσταση ασφαλείας. Μιλώ για στάση σώματος, το βλέμα μας που το διαβάζουν πλήρως τα ψάρια. Μου έτυχε να κατεβώ 2 φορές σε μια τρύπα με ένα σορκό τέρας. Την πρώτη δεν κρατούσα όπλο και ο τύπος με κοίταζε σαν χαζός και κουνούσε τα πτερύγια του χαρωπά. Τη δεύτερη γύρισε και έτρεξε να κρυφτεί. Νόμιζα πως ήταν άλλο ψάρι. Ευτυχώς τον πρόλαβα και τον πήρα στην ουρά. Απλούστατα το βλέμα μου δεν ήταν "αθώο" όπως την πρώτη φορά.
Συμφωνώ ότι η γλώσσα του σώματος είναι καθοριστικός παράγοντας στην προσέγγιση του ψαριού.
Πιστεύω ότι όσο πιο αργοί είναι οι καρδιακοί παλμοί, τόσο πιο ήρεμοι/χαλαροί είμαστε και γινόμαστε πιο εύκολα αποδεκτοί από τα ψάρια.

Τώρα όσο αφορά το όπλο δεν υπάρχουν και πολλά που μπορούμε να κάνουμε για να το αποκρύψουμε. Θα μου άρεσε όμως μια πατέντα όπου το όπλο θα είναι εφαρμοσμένο στο χέρι από τον τον ώμο μέχρι την παλάμη- οπόταν μιλούμε για μικρό μήκος- το οποίο θα είναι αθόρυβο αεροβόλο και η σκανδάλη θα βρίσκεται στην κεφαλή του όπου θα βρίσκεται και η παλάμη. Με αυτό τον τρόπο δεν θα μπορούμε να λυγίσουμε το χέρι- όπλο , όμως όπου γυρίσουμε το χέρι θα είμαστε έτοιμοι για βολή χωρίς να τρομάζουμε τα ψάρια με την μορφή και το μήκος ενός κανονικού όπλου.
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by Giorkos »

χεχεεχεχεχ ..τωρά εθυμήθηκα ποιος εν ο μπούσουλας ...ΡΕ ΝΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ που είσαι ρε????

λαλώ...να πάω τζαι γω το γυρίν μου σε ένα 'μυστικό' τόπο...που μόνο εγώ τζαι η υπόλοιπη κύπρος ξέρουμε :D ....

να μεν τα πολυλοώ, τα κοπέλλια παρών....και όχι μόνο...ήταν η πρώτη φορά που έρκουνταν στο καρτέρι (αν μπορώ να το ονομάσω καρτέρι...επάλεφκα να μείνω πουκάτω χωρίς βάρη κτλ) ...η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ κίνηση τους έστελλε μακριά ...... πολλά καλά.....

αν καταφέρω τζαι κρατηθώ να φκει ο Μάης :evil: :evil: :evil: :oops: θα τους κατεβώ 1η ιουνίου ...εκανόνισα τζαι ώρα :whistle:

έφκηκα έξω τζαι είπα στην έλλη ότι εν όπως βλέπουμε σε μερικά ντιβιντί που έρκεται το κοπάδι ούλλο...τζαι παραπονιούμε ότι ποτε΄δεν είδα έτσι 'θέαμα' στην κύπρο...ε....σήμερα είδα τζαι πραγματικά απόλαυσα το...ελυπήθηκα που εν είχα φωτογραφική.......

Υ.Γ : περιττό να πώ ότι εν τα κοπέλλια εν Σορκοί !!!!!

Υ.Γ 2: τζαι παρέτα τα μασκαραλλίθκια με το ψτ του βραχίωνα με σκανδάλη μπροστά με δύναμη αεροβόλου , αθόρυβο σαν τες νεράιδες τζαι πήαινε πιάσε ένα 110.. ατού ο γιώρκος το :violin: του :lol: :wink:

Υ.Γ 3: νίκο μου..πότε εν να με πάρεις ψάρεμα ???? τζαιρνώ σάντουιτς ...:wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by mpousoulas »

Γεια σου Γιώρκο μου!
Εγώ είμαι ρε ναι. Εσυ τζιερο να πάω στις περιοχές της Αντρούλλας.
Ωστε οι σορκοί ήρταν ομαδικά να σε τσιεκάρουν ? Ωραία φάση φίλε.
Γιατί μου χαλάς τα όνειρα μου το φουτουριστικό ψαροτούφεκο?
Για ψάρεμα όποτε θες κανονίζουμε τον Ιούνη.
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by Giorkos »

έλα Νίκο,

άσε καλό να κανονίσουμε να βρεθούμε να φάμε τζαι το σάντουιτς μας....

ναί ρε..τα κοπέλλια ήρταν ομαδικά..πρώτη φορά να έρτουν τόσοι πολλοί σορκοί (όι μόνο πολλοί, αλλά όλοι μεγάλοι μέχρι πολλά μεγάλοι)...να φανταστείς, αν είχα ψτ εν θα έξερα ποιον να παίξω (στο τέλος κανένα μάλλον :lol: )

δεν μπόρεσα να δω πόσο κοντά θα έρκουνταν (αν και η συμπεριφορά τους έδειχνε ότι έτρωεν τους ο κώλος τους) γιατί εβούτησα τίτσιρος (με παντελονούι εννοείται) τζαι ήμουν όπως την μάππα..επάλεφκα να κρατηθώ - χωστώ πίσω που τους βράχους ...που και που η παραμικρή κίνηση που έκαμνα για να κρατηθώ έδιωχνε τους .....

ξέρω όμως που μινίσκουν :think:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by leonidasss »

Είδες γιατί έρκουνταν;; Αφού φορούσες μόνο μαγιώ και δε διάβασαν πουθενά ούτε ομερ ούτε cressi ούτε xxone ούτε καμιά μάρκα... Εκτός αν έσιεις tatoo καμιά μάρκα... :think: :think:

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by george87d »

Ε φιλε το γεγονοσ τουτο ωφειλεται στο οτι αν εξανακουσες οτι τα ψαρκα εχουν μιαν γραμμη στο πλευρο τουσ που διεσθανονται τον κυνδυνο οταν κρατουμεν οπλα στα χερια μας ....καμε τουντο τεστ στο ζηναβια... βουττα πρωτα χωρισ οπλο να δεισ οτι οι μελανες του ζηνοβια εν να νομιζεισ οτι εν να σε φαν ζωντανο....Μετα πιασε οπλο να τεσ τες πεξεισ να δεισ οτι εν να κοπουν του βουρου να χαθουν......
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by Giorkos »

george87d wrote:Ε φιλε το γεγονοσ τουτο ωφειλεται στο οτι αν εξανακουσες οτι τα ψαρκα εχουν μιαν γραμμη στο πλευρο τουσ που διεσθανονται τον κυνδυνο οταν κρατουμεν οπλα στα χερια μας ....καμε τουντο τεστ στο ζηναβια... βουττα πρωτα χωρισ οπλο να δεισ οτι οι μελανες του ζηνοβια εν να νομιζεισ οτι εν να σε φαν ζωντανο....Μετα πιασε οπλο να τεσ τες πεξεισ να δεισ οτι εν να κοπουν του βουρου να χαθουν......
ενεν το όπλο που φοούνται..εν τες προθέσεις μας !!!!

Ρε , είπαμε στο Ζηνοβία απαγορεύεται το ψτ ρε :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by george87d »

Ε ναι ρε Γιωρκατσε μ εν τες προθεσεισ μασς που φοουνται εν τουτο που εννοω και οχι οτι φοουνται το οπλο..... Και ξερω οτι απαγορευεται το ψαρεμα στο ζηνοβια 8-) :wink: !!!!!!!!
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by Antreas »

τουτο χωρις το οπλο ετυχε μου τζαι εμενα πολλες φορες.
να φανταστεις έτυχε φορά που το οπλο μου ηταν σπασμενο τζαι ε πηγαμε με το ζευγαρι μου εγω με την camera τζαι αυτος με το οπλο .εγω οποτε εκαμνα καρτερι εβλεπα ψαρι αυτος ολη μερα δεν ειδε τίποτε :?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Πως εξηγάτε αυτό το γεγονός

Post by Giorkos »

εχτές στην παραλία 'Σιελώνες' πριν τον Απ. Ανδρέα...

επήρα τα πεθερικά 'περίπατο'

επήρα τες μάσκες...με το που πάτησα το ποδι μου στο νερό ένας κέφαλος ~μισό κιλό κολυμπά που μέστα πόθκια μου στα 40 πόντους νερό....αχάπαρος...

βάλλω την μάσκα...ποτζί ποδά ένα κοπάδιν καμιά 15αρκά κομμάτια από μισό μέχρι κιλό επηαίναν τζια έρκουνταν αχάπαροι....απόσταση βολής που λλόμου μου :naughty: ...

σε λίο είδα την....η κοκόνα η λίτσα (όι λιτσομελάνουρο που λέτε γιατί ποτζίνα είχε αρκετά μιτσιά που επηαίναν - έρκουνταν αχάπαρα) επόπτευε τη θάλασσα...

εν έρκετουν κον΄τα...εκολύμπησα ελεύθερο κάμνοντας και θόρυβο προς το μέρος της τζαι αντί να γυρίσει να φύει ΕΚΟΝΤΕΨε περίτου !!!!

εν να ήταν καμά 45 πόντους (μεν με τωτήσετε βάρος :think: ) !!!

σε μια φάση έκαμε να μουντάρει τους τζέφαλους αλλά επαρέτησε τα.. έμεινε γι αλίο τζιαμέ τζαι έφυε...τούτα ούλλα σε μια ακτίνα 20 μέτρων που τζαμέ που έμπηκα στο νερό !!!!! :whistle: :whistle: :whistle:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”